فولاد مناسب برای تولید ابزار چیست؟

فولاد مناسب برای تولید ابزار چیست؟

زمان تقریبی مطالعه این مطلب : ۲ دقیقه

به تنوعی از آلیاژهای کربنی و سایر عناصر فولاد که جهت ساخت ابزار استفاده میشوند فولاد ابزار (TOOL STEEL) میگویند. مزیت این نوع آلیاژ در سختی متمایز آن، مقاومت سایشی، استقامت در تغییر شکل دادن در زمان استفاده و توانایی حفظ لبه های برش در دمای بالاست. از این رو فولاد ابزارها مناسب برای شکل دادن سایر مواد است. با نیک تیک همراه باشید.

در تولید ابزار دستی ، برشی ، مته کاری ، ماشین کاری ( قلاویز و حدیده )، قالب سازی و ابزار های کوبشی نظیر چکش های دستی و صنعتی استفاده میشود. چاقو نیز بطور معمول از این آلیاژ تولید میشود.

فولاد مناسب برای تولید ابزار چیست؟

 

انواع فولاد ابزار

فولاد ابزار به چند گروه تقسیم میشود. بسته به انتظاری که از ابزار وجود دارد این تقسیم بندی ایجاد شده است. عوامل تاثیر گذار برای انتخاب نوع فولاد ابزار شامل هزینه، دمای محیط استفاده ابزار، میزان مقاومت سطحی موردنظر، استحکام، مقاومت در برابر ضربه و تکان ناگهانی و سختی مورد نیاز است. هر چه شرایط استفاده سخت تر باشد (دمای بالا، مقاومت سطحی بالا، مقاومت خوردگی بالا و تحمل بار بالا) میزان استفاده عناصر آلیاژی و متعاقب آن کاربیدها افزایش می یابد. به عنوان مثال برای مقاومت در برابر خورندگی از عنصر وانادیوم در ترکیب استفاده میشود. در هنگام استفاده از آب برای خنک کردن ناگهانی ابزار، جهت مقاومت در برابر ترک خوردن ابزار میزان استفاده از عنصر منگنز کمتر میشود. معمولا جهت افزایش سختی نیز، فرآیند گرمایی خاص بر آن اعمال میشود.

چند گرید فولاد ابزار  W ، O ، A ، D ، S ، T و M میباشد که ما به معرفی گریدهای T و M که از گروه فولاد سرعت بالا (High speed group) هستند خواهیم پرداخت.

 

فولاد مناسب برای تولید ابزار چیست؟

 

فروشگاه اینترنتی نیک تیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب‌ها: , , , ,